Linux Zamanlanmış Görevler

Paylaş

Linux tabanlı işletim sistemlerinde belirli aralıklarla belirli işlemleri çalıştırmak için kullanılan zamanlanmış görevler ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Zamanlanmış görevler genellikle belirli aralıklarla sistemin yedeğinin alınması, belirlenmiş zamanlarda kayıtların başka bir yere gönderilmesi, geçici dosyaların silinmesi vb. zamana bağlı işlemlerdir.

Zamanlanmış görevler işletim sistemi açık olduğu sürece zamanlanmış görev servisi tarafından çalıştırılır.

Zamanlanmış görevler Linux Dizin Yapısında /etc dizini içerisindeki crontab dosyasında tutulur.

Dosya içerisindeki SHELL komut yorumlayıcısını, PATH görevin çalışacağı dizini, MAILTO görev çıktısının kime gideceği, HOME değişkeni ise ev dizini yolunu gösterir.

Zamanlanmış görevler zamanı 5 kısımdan oluşur.

İlk kısım dakikayı ( 0 – 59 ), ikinci kısım saati ( 0 – 23 ), üçüncü kısım günü ( 1 – 31 ), dördüncü kısım ayı ( 1 – 12 ), beşinci bölüm ise haftanın gününü ( 0 – 7 ) belirtir.

Zaman kısmındaki yıldız (*) her zaman yapılacağını ifade eder. Örneğin; Ay kısmına yıldız (*) eklenmişse görev her ay çalışacaktır.

Zamanlanmış görev komutları ayrıca linux dağıtımına göre /etc dizininde yer alan cron.hourly, cron.daily, cron.weekly, cron.monthly dizinlerine atılarak da görevler zamanlanabilir.

Her ayın ilk pazartesi günü işlemci durumunu bir dosyaya kayıt etmek için crontab dosyasına

* * * 1-12 1 cat /proc/cpuinfo > /tmp/cpuinfo

eklenmesi yeterli olacaktır.

Zamanlanmış görevler sistemin en yetkili kullanıcısı root tarafından eklenebilir ve çalıştırabilir.

Diğer kullanıcıların zamanlanmış görev ekleyebilmesi için crontab komutunun e parametresi, görevleri listelemek için l parametresi kullanılır.

Linux Derslerine buradan ulaşabilirsiniz…

Hayırlı günler dilerim.


Bunlarda ilgini çekebilir


LinkedIn grubuna buradan katılın.